Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Canyoning

Canyoning - jaskinie, wodospady, rzeki

Słowo canyoning pochodzi od słowa kanion. Jest to dyscyplina sportu, która polega na pokonywaniu koryta rzeki przy wykorzystaniu technik takich jak wspinaczka, pływanie, nurkowanie itp. Wyposażeniem jest tu po prostu kask, odpowiednie obuwie, rękawiczki, pianka oraz w miarę potrzeby sprzęt wspinaczkowy (haki, uprząż, młotek itp). W ramy canyoningu wchodzi zeskakiwanie z mniejszych wodospadów, opuszczanie się na linie z większych, pokonywanie jaskiń, odcinków rzeki wpław lub pod wodą, a nawet piesza wędrówka.


 
Canyoning wymaga dużej siły fizycznej i odporności psychicznej. Żeby zacząć, musisz znaleść miejsce, gdzie instruktorzy nauczą cię technik canyoningu. Stopień zaawansowania zależy od tego, czy potrafisz dobrze pływać, nurkować, wspinać się itp. Jest to sport raczej niebezpieczny i zawsze lepiej podróżować z instruktorem.

 
Gdzie?
Najlepsze warunki do canyoningu występują niestety za granicą, głównie we Francji, Włoszech i Austrii, a poza Europą na przykład w Brazylii. Cena za wycieczkę canyoningową np. do Austrii wynosi około 50-100 euro.
W Polsce w mniejszej skali dyscyplinę można uprawiać np.:
  • w okolicach Szklarskiej Poręby
  • na wodospadzie Siklawa w Tatrach
  • w okolicach Międzygórza na rzece Wieliczce

Galeria zdjęć:

Fot. by marie astier na licencji CC-BY-NC-AS Fot. by mcarpentier na licencji CC-BY-NC-SA

Komentarze (0): + dodaj komentarz

Brak komentarzy

 
 
polecamy: