Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Paintball

Paintball - postrzelaj do szefa

Paintball to rodzaj gry zespołowej, w której zawodnicy strzelają do siebie z karabinków pneumatycznych żelatynowymi pociskami wypełnionymi farbą. Sport ten dostarcza dużej dawki adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Istnieją dwie główne odmiany paintballa.


Speedball- jest to sportowa odmiana paintballa, polegająca na ograniczeniu przestrzeni gry do specjalnie przygotowanego pola usianego przeszkodami (najczęściej dmuchanymi). Czas gry także jest w tym przypadku limitowany. Osoba raz trafiona odpada z gry. Wygrać można poprzez wyeliminowanie jak największej ilości (lub wszystkich) graczy przeciwnika lub przez np. zdobycie jego flagi.
W Europie mamy dwie ważniejsze ligii paintballa (Milenium Series i The Grand Tour). W Polsce natomiast rozgrywki odbywają się w trzech ligach, w zależności od ilości osób w drużynie (3 lub 5). Wyróżniamy PLP (Polską Ligę Paintballową), PLP5 (ligę 5-osobową) oraz PLP3 (ligę 3-osobową).

 
Paintball leśny (inaczej woodball) – to odmiana charakteryzująca się o wiele szerszym zasięgiem przestrzennym, czasowym oraz związanym z ilością uczestniczących w bitwie osób. Na rozległych terenach leśnych rozgrywane są prawdziwe bitwy taktyczne z udziałem nawet setek osób w czasie sięgającym nawet kilku dni. Uczestnicy podzieleni są na oddziały, którym przypisuje się specjalne misje i zadania. Zwyciestwo uzależnione jest od ilości zdobytych punktów i zestrzelonych przeciwników. Zwolennicy woodballu spotykają się m.in. na Turnieju Drużyn Leśnych.

Wyposażenie paintballowe jest zazwyczaj dostarczane przez organizatora zabawy. Najlepiej ubrać się jednak w miarę „grubo”, bo trafienie pociskiem jest dosyć bolesne. Potrzebujemy także specjalnej maski, która ochroni twarz. Trafienie w oko mogłoby skończyć się tragicznie. Niezbędnym oczywiście elementem jest karabinek nazywany przez graczy markerem oraz magazynek z nabojami (potocznie spłuczka).

 
Gdzie grać?
Grać można w wielu miejscach, które w bardzo łatwy sposób można zlokalizować w Internecie. Poniżej niektóre z nich.
  • Lubin – Klopotów
  • Jezioro Piaseczno w woj. Lubelskim
  • Wrocław – ferma kur
  • Lublin Hala Paintball Ninja
  • wiele miejscówek w Łodzi i okolicach
  • Kraków – Fort Łopianka
  • Warszawa – Fort Chrzanów, Lebsektor
  • Szczecin – staw w Bezrzeczu

Galeria zdjęć:

Fot. by rageniabrabham na licencji CC-BY Fot. by Zac Wong na licencji CC-BY-NC-ND

Komentarze (2): pokaż komentarze

autor:
treść:
przepis kod:   token