Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Paintball

Paintball - postrzelaj do szefa

Paintball to rodzaj gry zespołowej, w której zawodnicy strzelają do siebie z karabinków pneumatycznych żelatynowymi pociskami wypełnionymi farbą. Sport ten dostarcza dużej dawki adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Istnieją dwie główne odmiany paintballa.


Speedball- jest to sportowa odmiana paintballa, polegająca na ograniczeniu przestrzeni gry do specjalnie przygotowanego pola usianego przeszkodami (najczęściej dmuchanymi). Czas gry także jest w tym przypadku limitowany. Osoba raz trafiona odpada z gry. Wygrać można poprzez wyeliminowanie jak największej ilości (lub wszystkich) graczy przeciwnika lub przez np. zdobycie jego flagi.
W Europie mamy dwie ważniejsze ligii paintballa (Milenium Series i The Grand Tour). W Polsce natomiast rozgrywki odbywają się w trzech ligach, w zależności od ilości osób w drużynie (3 lub 5). Wyróżniamy PLP (Polską Ligę Paintballową), PLP5 (ligę 5-osobową) oraz PLP3 (ligę 3-osobową).

 
Paintball leśny (inaczej woodball) – to odmiana charakteryzująca się o wiele szerszym zasięgiem przestrzennym, czasowym oraz związanym z ilością uczestniczących w bitwie osób. Na rozległych terenach leśnych rozgrywane są prawdziwe bitwy taktyczne z udziałem nawet setek osób w czasie sięgającym nawet kilku dni. Uczestnicy podzieleni są na oddziały, którym przypisuje się specjalne misje i zadania. Zwyciestwo uzależnione jest od ilości zdobytych punktów i zestrzelonych przeciwników. Zwolennicy woodballu spotykają się m.in. na Turnieju Drużyn Leśnych.

Wyposażenie paintballowe jest zazwyczaj dostarczane przez organizatora zabawy. Najlepiej ubrać się jednak w miarę „grubo”, bo trafienie pociskiem jest dosyć bolesne. Potrzebujemy także specjalnej maski, która ochroni twarz. Trafienie w oko mogłoby skończyć się tragicznie. Niezbędnym oczywiście elementem jest karabinek nazywany przez graczy markerem oraz magazynek z nabojami (potocznie spłuczka).

 
Gdzie grać?
Grać można w wielu miejscach, które w bardzo łatwy sposób można zlokalizować w Internecie. Poniżej niektóre z nich.
  • Lubin – Klopotów
  • Jezioro Piaseczno w woj. Lubelskim
  • Wrocław – ferma kur
  • Lublin Hala Paintball Ninja
  • wiele miejscówek w Łodzi i okolicach
  • Kraków – Fort Łopianka
  • Warszawa – Fort Chrzanów, Lebsektor
  • Szczecin – staw w Bezrzeczu

Galeria zdjęć:

Fot. by rageniabrabham na licencji CC-BY Fot. by Zac Wong na licencji CC-BY-NC-ND

Komentarze (2): + dodaj komentarz

» odn4i1XpgG (ip: 117.149.206.1...) +odp.10 October 2015 @12:58
To all you poeple To all you poeple hating on the little guy playing, why? I wish there was more younger poeple playing tourny ball. It only grows the sport and makes more poeple want to try it. Who cares if he isnt the best? He is still out there rock
» Shakazu (ip: 83.142.184.13...) +odp.19 November 2009 @10:47
ciekawe ciekawe

pokaż wszystkie komentarze

 
 
polecamy: