Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Quady

Quady - błoto, brud i przygoda

Quad to inaczaej ATV, skrót od All Terain Vehicle, czyli pojazd do poruszania się po każdym terenie. Quady to pewnego rodzaju motocykle trzy, cztero, sześcio lub nawet ośmiokołowe wyposażone w drążkowy układ kierowniczy oraz opony o obniżonym cisnieniu, dla ułatwienia poruszania się po grząskim gruncie. Pojazd sterowany jest na ogół przez jedną osobę. Quady mogą być używane nie tylko w ramach sportu, ale także w ratownictwie górskim, a nawet rolnictwie. Zajmijmy się jednak aspektem sportowym.


Rodzaje ATV
Quady można podzielić na sportowe (wyścigowe), terenowe (przeprawowe) i rekreacyjne. Pojazdy sportowe wyposażone są w napęd na dwa tylne koła i służą do szybkiej jazdy po łatwym terenie. Quady terenowe mają już napęd 4x4, który pozwala na pokonywanie trudnego terenu, np. bagien lub dużych ilości śniegu. Konstrukja jest tu nastawiona raczej na siłę, niż prędkość.
Rekreacyjna grupa pojazdów mieści się pomiędzy ww. dwoma. Służą one do krajoznawczych, rekreacynych wycieczek. Zastosowany napęd? - według uznania użytkownika.

 
Sport
Jazda na quadach jako dyscyplina najlepiej rozwinęła się w USA. Do Polski trafiła dopiero koło lat 90-tych i rozpowszechniła się głównie w zakresie pojazdów 4-kołowych. Wyróżnia się 2 kategorie w zależności od napędu 2x4 lub 4x4 oraz 3 główne typy konkurencji.

Motocross – wyścigi odbywające się na specjalnie przygotowanym torze usypanym z gliny lub podobych materiałów. Zazwyczaj na trasie występują muldy wyrzucające pojazdy w powietrze.

Enduro – długie rajdy wytrzymałościowe (od endurance-wytrzymałość) na zróżnicowanym terenie (asfaltowe i nieasfaltowe). Uczestnicy pokonują w nim kilkuset-kilometrowe trasy.

Supermoto – wyścigi po torach wykonanych z asfaltu i szutru wyposażonych w rampy skokowe.

 
Quadem na drodze
Do jazdy quadem niezarejestrowanym po przeznaczonych do tego torach nie potrzebujemy żadnego zezwolenia. Niestety nie wszystkie quady sa uprawnione do poruszania się na zwykłych drogach państwowych. Mogą to robić tylko pojazdy posiadające specjalną homologację. Quad zarejestrować można jako motocykl i wtedy do jazdy wymagane będzie prawo jazdy kat. A. W przypadku rejestracji jako „pojazd samochodowy inny” lub „ciągnik rolniczy” wystarczy kategoria B.

Dużym problemem stał się ostatnio zakaz jazdy quadów w lasach (jako pojazdu silnikowego). Osoby, które jeźdża po dzikich terenach leśnych, łamią po prostu prawo.

 
Gdzie jeździć?
Żeby pojeździć quadem, wystarczy udać się do najbliższej wypożyczalni. Stamtąd zostaniemy wysłani w odpowiednie miejsca.
Jeśli chcemy wybrać się na zorganizowaną imprezę crossową, najlepiej odwiedzić kalendarz imprez na stronie Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców.

Galeria zdjęć:

Fot. by eron gpsfs na licencji CC-BY Fot. by laserbub na licencji CC-BY-NC

Komentarze (0): + dodaj komentarz

Brak komentarzy

 
 
polecamy: