Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Rafting

Rafting czyli pontony

Rafting (z ang. whitewater rafting) to po prostu spływy pontonowe po rwących górskich rzekach. Samo słowo 'raft' oznacza po prostu tratwę, czyli jeden z najstarszych środków transportu wodnego. 'Whitewater' to, najprościej ujmując, spieniona woda powstająca przy gwałtownym nurcie rzeki. 'Whitewater rafting' natomiast, to sport, w którym zwykłe drewniane tratwy zastąpione zostały specjalistycznymi gumowymi pontonami. 

Jak to wygląda? Wsiadasz do pontonu, w grupie lub pojedynczo, bierzesz wiosła w ręce i już możesz zaczynać. Nie musisz być młody, wysportowany i znać się na tym. W zależności od doświadczenia dostępne są różne stopnie studności.

Tratwy mają od 3,5 do 6 m długości i 1,8 do 2,5 m szerokości. Wersje wieloosobowe mieszczą od 4 do nawet 12 osób. Istnieją także o wiele mniejsze, jednoosobowe pontony, tzw. 'packrafty'. Ostatnio pojawiły się nawet tratwy o kształcie katamaranu, gdzie dwa dmuchane pontony połączone są ramą.
 
 
Klasy raftingu
Można wyróżnić 6 klas raftingu, czy też 6 poziomów intensywności nurtu rzek (klasyfikacja WW od 'WhiteWater'):
 
 1. WW I - poziom zerowy
  Krótkie, lekko spienione fragmenty rzek, przy których nie wymaga się nawet podstawowej znajomości wiosłowania.
 2. WW II – poziom podstawowy
  Odcinki, na których woda pieni się nieco bardziej oraz można napotkać niewielkie ilości kamieni. W tym przypadku potrzebne będą już podstawowe umiejętności posługiwania się wiosłem.
 3. WW III – poziom średnio-zaawansowany
  Dopiero na tym poziomie pojawia się prawdziwe „whitewater” oraz małe fale i niewielkie uskoki rzeczne. Wszystko to nadal nie zagraża bezpieczeństwu uczestników. Trzeba już jednak znać się na sterowaniu pontonem.
 4. WW IV – poziom zaawansowany
  Spieniona woda, średnie fale, kamienie, uskoki, ale już w nieco większej skali. Jeśli się na to piszesz, musić wiedzieć, jak wykonywac ostre manewry tratwą.
 5. WW V – poziom profesjonalny
  Duzo piany, duże fale, duże kamienie i duże uskoki, czyli tzw. wyższy stopień wtajemniczenia. Konieczne są tu umiejętności precyzyjnego manewrowania.
 6. WW VI – poziom mistrzowski
  W skrócie: olbrzymie fale, ilości piany, kamienie i niemal wodospady. Zero poczucia bezpieczeństwa, wręcz śmiertelne zagrożenie, ale adrenalina... najlepszej jakości.

Gdzie pływać?
- Dunajec w Pieninach
- Tor Kajakarstwa Górskiego w Krakowie
- Leśna – woj. dolnośląskie

 

Galeria zdjęć:

Fot. by deckchair na licencji CC-BY-NC-ND Fot. by jordan_n22 na licencji CC-BY-NC