Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Snowboarding

Snowboard - białe szaleństwo

Snowboarding to oczywiście sport zimowy polegający na zjazdach i innych ewolucjach wykonywanych na desce snowboardowej przypiętej do specjalnych butów. Snowboarding należy do dyscyplin olimpijskich.

Style snowboardu:

Freecarve - nazywany też snowboardem alpejskim, czyli konkurencje zjazdowe i slalomy.

Boardercross – są to zjazdy jak we freecarve, ale po stoku usianym przeszkodami typu przeróżnych muld i skoczni. Ocenia się tu tylko szybkość zjazdu, pomijając styl pokonywania przeszkód.

Freeride – to jazda na desce po każdym możliwym naturalnym stoku. Może zawierać także przeróżne triki powietrzne itp. Snowboardzista napotka tu każdy rodzaj śniegu, a nawet lód, więc sam sprzęt różni się nieco do tradycyjnego.

Freestyle – w tym stylu używa się różnego rodzaju przeszkód śniegowych, które ułatwiają wykonywanie trików, a często całych ich serii. W ramach freestyle'u wyróżnia się trzy główne nurty. Pierwszy to tzw. Big Air, czyli skoki na specjalnych skoczniach, w których liczy się wysokość skoku i wykonane w nim triki. Drugi nurt to Slope Style, który łączy skoki z jazdą po przeszkodach takich jak np. poręcze. Halfpipe, trzeci nurt, to zjazd śnieżną rynna (zawierający akrobacje), po którym następuje wybicie i znów triki, tym razem w powietrzu.

Jibbing - jest to odmiana freestyle'u, polegająca na jeździe po przeszkodach występujących w mieście, takich jak ławki czy poręcze.

Dry Slope – co znacza po prostu suchy stok. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku snowboardzista nie ma do dyspozycji śniegu, a jedynie sztuczny stok wykonany z metalowej siatki pokrytej igielitem. Sprzęt używany do dry slope to zazwyczaj stare zniszczone deski ze względu na zarysowania powstające przez kontakt deski z metalem i plastikiem.


Gdzie jeździć?

  • Białka Tatrzańska, snowpark 'Drake'

  • Karpacz

  • Korbielów – Pilsko

  • Krynica Zdrój – Azoty – Słotwiny

  • Zakopane

  • Szczyrk

  • Szklarska Poręba

  • Czarna Góra – Stronie Śląski

Galeria zdjęć:

Fot. by mcmortygreen na licencji CC-BY-NC-SA Fot.2 by mcmortygreen na licencji CC-BY-NC-SA Fot. by VancityAllie na licencji CC-BY-NC-SA

Komentarze (3): + dodaj komentarz

» vUoXRFCd (ip: 163.117.164.2...) +odp.24 August 2012 @15:16
vFgVnV , [url=http://mknilxhxkaut.com/]mknilxhxkaut[/url], [link=http://yloptkimczve.com/]yloptkimczve[/link], http://xkwbzytptiqx.com/
» JLWBarEuiq (ip: 108.166.70.43...) +odp.20 August 2012 @12:27
q7Srp2 <a href="http://ojansjkpkewd.com/">ojansjkpkewd</a>
» SBYpYSmlYVOfby (ip: 166.70.129.14...) +odp.20 August 2012 @05:47
Poolsharp / The kind of videos that may me say Wow. They used those small caraems for these kinds of videos right? The Go Pro HD Cameras that look like toy caraems buy actually take High Definition photos.