Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Snowboarding

Snowboard - białe szaleństwo

Snowboarding to oczywiście sport zimowy polegający na zjazdach i innych ewolucjach wykonywanych na desce snowboardowej przypiętej do specjalnych butów. Snowboarding należy do dyscyplin olimpijskich.

Style snowboardu:

Freecarve - nazywany też snowboardem alpejskim, czyli konkurencje zjazdowe i slalomy.

Boardercross – są to zjazdy jak we freecarve, ale po stoku usianym przeszkodami typu przeróżnych muld i skoczni. Ocenia się tu tylko szybkość zjazdu, pomijając styl pokonywania przeszkód.

Freeride – to jazda na desce po każdym możliwym naturalnym stoku. Może zawierać także przeróżne triki powietrzne itp. Snowboardzista napotka tu każdy rodzaj śniegu, a nawet lód, więc sam sprzęt różni się nieco do tradycyjnego.

Freestyle – w tym stylu używa się różnego rodzaju przeszkód śniegowych, które ułatwiają wykonywanie trików, a często całych ich serii. W ramach freestyle'u wyróżnia się trzy główne nurty. Pierwszy to tzw. Big Air, czyli skoki na specjalnych skoczniach, w których liczy się wysokość skoku i wykonane w nim triki. Drugi nurt to Slope Style, który łączy skoki z jazdą po przeszkodach takich jak np. poręcze. Halfpipe, trzeci nurt, to zjazd śnieżną rynna (zawierający akrobacje), po którym następuje wybicie i znów triki, tym razem w powietrzu.

Jibbing - jest to odmiana freestyle'u, polegająca na jeździe po przeszkodach występujących w mieście, takich jak ławki czy poręcze.

Dry Slope – co znacza po prostu suchy stok. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku snowboardzista nie ma do dyspozycji śniegu, a jedynie sztuczny stok wykonany z metalowej siatki pokrytej igielitem. Sprzęt używany do dry slope to zazwyczaj stare zniszczone deski ze względu na zarysowania powstające przez kontakt deski z metalem i plastikiem.


Gdzie jeździć?

  • Białka Tatrzańska, snowpark 'Drake'

  • Karpacz

  • Korbielów – Pilsko

  • Krynica Zdrój – Azoty – Słotwiny

  • Zakopane

  • Szczyrk

  • Szklarska Poręba

  • Czarna Góra – Stronie Śląski

Galeria zdjęć:

Fot. by mcmortygreen na licencji CC-BY-NC-SA Fot.2 by mcmortygreen na licencji CC-BY-NC-SA Fot. by VancityAllie na licencji CC-BY-NC-SA

Komentarze (3): + dodaj komentarz

» vUoXRFCd (ip: 163.117.164.2...) +odp.24 August 2012 @15:16
vFgVnV , [url=http://mknilxhxkaut.com/]mknilxhxkaut[/url], [link=http://yloptkimczve.com/]yloptkimczve[/link], http://xkwbzytptiqx.com/
» JLWBarEuiq (ip: 108.166.70.43...) +odp.20 August 2012 @12:27
q7Srp2 <a href="http://ojansjkpkewd.com/">ojansjkpkewd</a>

pokaż wszystkie komentarze

 
 
polecamy: