Xtreme Sport
WodaZiemiaPowietrze

Spadochroniarstwo

Spadochroniarstwo - wolność w przestworzach

Jeśli decydujemy się na odbycie kursu, trwa on około 3 dni (przy zerowym doświadczeniu). Najpierw musimy jednak przejść specjalne badania zdrowotne, w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. Pierwszy skok wykonujemy z dwoma instruktorami i kosztuje on około 700zl. Przy drugim towarzyszy nam już tylko jeden instruktor, a cena spada do 500zł. Są to zwykle tzw. skoki tandemowe, gdzie instruktor i kursant są spięci ze sobą uprzążami i używają spadochronu dwuosobowego. Co ważne, do skoków tandemowych nie potrzebujemy badań lekarskich.
Skaczemy z wysokości w przedziale od 800 do 4000m, w zależności od stopnia zawansowania. Do skoków z ponad 4000m potrzebna jest już aparatura tlenowa.
Skoki spadochronowe należą do sportów ekstremalnych, więc oczywiście wiąże się z nimi jakieś ryzyko. Dziś są to jednak głównie urazy powstające przy lądowaniu. Problem nieotwierania się spadochronu został już niemal całkowicie rozwiązany dzięki zastosowaniu spadochronu zapasowego.

Profesjonalnie
Spadochroniarstwo to sport, w którym ocenie podlega jeden z trzech elementów: precyzyjność lądowania, ewolucje wkonywane w powietrzu bez sadochronu lub ewolucje na otwartej czaszy spadochronu.

Celność lądowania - to najstarsza konkurencja spadochronowa. Możliwe są dwie opcje: lądowanie indywidulane (jak najbliżej celu o średnicy 3cm) albo grupowe, gdzie liczy się precyzja lądowania 4 najlepszych z 5 skaczących w drużynie osób.

Akrobacje w swobodnym spadaniu – (RW – Relative Work) są to akrobacje wykonywane pomiędzy skokiem a rozłożeniem spadochronu. W tym przypadku występują podobne kategorie: akrobacje indywidualne i zespołowe, tzw. formacje (cztero, ośmio i szesnasto-osobowe).

Ewolucje na otwartej czaszy spadochronu – (CRW – Canopy Relative Work) to po prostu sekwencje figur wykonywanych w czasie, gdy spadochron jest już rozłożony. Wystepują tu opcje cztero i ośmio-osobowe.

BASE jumping – jest to najbardziej ekstremalna odmiana spadochroniarstwa, czyli skoki z niskich obiektów. Nazwa to skrót od angielskich słów: B jak building (budynek), A jak antenna (antena), S jak span (most przęsłowy) oraz E jak earth (ziemia, czyli uskok skalny). W wielu krajach BASE jumping jest zabroniony ze względu na zbyt wielkie ryzyko.

Gdzie skakać?
Skoki spadochronowe można wykonywać tylko w konkretnych, specjalnie przeznacznych do tego miejscach, tzn. 'Drop Zone' (sfery zrzutu).
 • Sekcje Polskiego Związku Spadochroniarzy w: Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu
  Chrcynno Warszawa
  Slavnica na Słowacji
  Michałków koło Ostrowa Wielkopolskiego
 • Bielsko-Biała
 • Piotrków Trybunalski
 • Nowy Targ
 • Kraków
 • Przasnysz

 

Galeria zdjęć:

Fot. by dawvon na licencji CC-BY Fot. by MandaRose na licencji CC_BY-NC-ND

Komentarze (1): + dodaj komentarz

» SkyMaja (ip: 89.78.39.245...) +odp.07 October 2009 @13:55
Więcej informacji o spadochroniarstwie (napisane bardziej przystępnie niż tu) na stronie http://spadochroniarstwo.waw.pl
 
 
polecamy: